top of page

Ne Yapıyoruz?

Zor bir dönemden geçiyorsanız, bir süredir duygusal ve zihinsel rahatsızlıklarla mücadele ediyorsanız İncirli Psikiyatri ve Psikoterapi Merkezimiz güvenle başvurabileceğiniz bir adres.

Merkezimizde kendinizi rahat hissedeceğiniz ve sorunlarınızı güvenle konuşabileceğiniz bir ortam için her türlü ayrıntıyı özenle gözden geçirdik.

Amacımız danışanlarımızın yaşadıklarını daha iyi anlamalarını kolaylaştırmak, ihtiyaçlarına en uygun tedavi planını geliştirmek ve bunlarla daha iyi başa çıkmalarına yardımcı olmaktır.

Bizler, danışanlarımızın ihtiyaçlarına göre uyarlanmış psikoterapinin farklı biçimlerini sunarak, ihtiyaç duyulduğunda psikoterapiye ek olarak ilaç tedavisiyle güçlendirme yaparak bütüncül yaklaşıyoruz.

Teknolojideki gelişmeler sayesinde, merkezimizde yüz yüze ya da çevrimiçi telepsikiyatri yoluyla hem ilaç yönetimi hem de konuşma terapisi imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Ekibimiz

Psikiyatrist ve Psikolog Arasındaki Fark Nedir?

  • Ruhsal sağlığınızla ilgili bir sorununuz olduğunu düşündüğünüzde psikolog ve psikiyatrist arasında kime başvuracağınızla ilgili karar vermekte çoğu kişi gibi zorluk çekebilirsiniz. Kamuoyunda çoğunlukla psikologları konuşma yoluyla, psikiyatristleri ise ilaçla tedavi eden kimse olarak bilinse de bu doğru bir ayrım değildir. Psikoterapi de tıbbi bir müdahaledir. Terapi psikiyatri hekiminiz tarafından veya belirli bir terapi konusunda eğitimi olan bir klinik psikolog tarafından yapılabilir. 

  • Kliniğimizde psikiyatrist ve psikolog olarak ekip anlayışıyla birlikte çalışıyoruz. İhtiyacınıza ve çalışanların üst uzmanlık alanlarına göre uygun yönlendirmeler sayesinde her türlü ruhsal sorununuza çözüm sunuyoruz.

  • Çoğu zaman psikiyatr ile psikolog hakkında merak edilen bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

  • Psikiyatrist kimdir?

Psikiyatristler tıp fakültesini bitirmiş ve ruh sağlığı konusunda uzmanlaşmış tıp doktorlarıdır. Psikiyatri bir tıp dalıdır. Psikiyatri hekimi, 6 yıllık tıp fakültesi mezuniyeti ve 4-5 yıl psikiyatri ihtisası sonrasında bu unvanı alır. Psikiyatri hekimi ruhsal rahatsızlıkların önlenmesi, tanınması, tedavi edilmesinde ve rehabilitasyonunun çeşitli aşamalarında görev alır. Psikiyatri hekimi klinik karar verici olarak ruh sağlığı ekibi içinde koordinasyonu sağlar. Hasta muayene etme, tanı koyma ve tedavi yetkisine sahiptir. Her hastanın ihtiyacına bağlı olarak farklı tedavi seçeneklerini tercih edebilir. Çeşitli psikoterapi biçimleri, ilaçlar, psikososyal müdahaleler ve diğer tedaviler (elektrokonvülsif terapi, transmagnetik uyarım gibi) dahil olmak üzere çeşitli tedavileri tek başına ya da birlikte kullanabilir.

  • Psikolog kimdir?

Psikologlar, bireyin bireysel ve toplumsal tutum, davranış, düşünme ve duygu durumlarını inceleyen; davranışın ve zihinsel süreçlerin bilimsel tanım ve açıklamalarını temel alan meslek mensuplarıdır.  Fen-Edebiyat fakültelerinin psikoloji lisans programlarından mezun olan kişiler, psikolog unvanı kullanma hakkı taşımaktadır. Lisans eğitimlerinin ardından yüksek lisans/doktora yaparak uzmanlaşırlar. Klinik psikolog, psikolojinin bir alt alanı olan klinik psikoloji alanında uzmanlık sahibi olanların kullanabildiği bir unvandır. Klinik psikologlar psikolojik değerlendirme yapar, psikometrik testler uygular, hastalara eğitimini aldığı psikoterapi ve psikolojik destek hizmetlerini verirler. Tıp fakültesinden mezun olmadıkları için ilaç tedavisi uygulayamazlar. Klinik psikologlar bilimsel geçerliliği kabul edilmiş standardize eğitimlerden geçerek psikiyatri hekiminin yasal sorumluluğunda ve koordinasyonunda psikoterapi yapabilirler.

bottom of page